wybieraj-polskie-produkty-i-uslugi-i-oszczedzaj-foto

Warto wydawać więcej na polskie produkty i usługi, i zaoszczędzić

Czy kupujesz polskie produkty? Na samym początku przepraszam, że cokolwiek sugeruję w temacie Twojego portfela i Twoich pieniędzy. Jak łatwo zauważyć z poprzedniego zdania 😉 to Twoje pieniądze i Twój portfel 🙂 – mi nic do Twoich finansów, Twoich zarobionych pieniędzy. I to pierwsza ważna rzecz, jaką mam do zakomunikowania Tobie w tym wpisie. Druga to fakt, że już niewielka zmiana w naszych nawykach konsumenckich spowodowałaby korzyść dla gospodarki.

 

Rozwinę wątek symulacji  przeprowadzonej przez Grant Thornton: co by się stało, gdyby Polacy zmienili o 1% nawyki konsumenckie, wybierając systematycznie więcej polskich produktów.

 

Dlatego sam od już kilku lat świadomie jeśli mam dobry jakością i konkurencyjny ceną produkt/usługę od polskiego producenta, to wybieram ten, nie zagraniczny.

 

Powody:

 • korzyść dla budżetu państwa
 • „daję pracę”
 • cenię sobie rodzimych producentów, firmy. Swojaki potrafią zadziwić

 

Korzyści po stronie konsumentów, czyli naszej, jest więcej.

 

Wyniki Grant Thornton zlecone dla kampanii #Wybieram 590 miały pewne założenia. Próbowano w przybliżeniu ocenić, ile zostaje w Polsce z każdej wydanej 1 złotówki dla każdej z 4 grup. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na ten temat, to najlepiej (i najprościej) będzie mi odesłać Ciebie pod ten link, jest to oficjalna strona Grant Thornton. Kiedy wydajemy 1zł na dany produkt, podana jej część zostaje w Polsce:

 

 1. Polska firma produkująca w Polsce: 79 groszy
 2. Zagraniczna firma produkująca w Polsce: 62 groszy
 3. Polska firma produkująca za granicą: 56 groszy
 4. Zagraniczna firma produkcja za granicą: 25 groszy

 

Znając konkretne liczby dla każdej z grup obliczono, że zmiana nawyków o 1% z grupy 4 na grupę 1 dałoby wzrost wpływów do budżetu państwa o 6,6% – dane z 2018 roku (wynika to z faktu, że konsumpcja w Polsce wyniosła w 2018 r. 1216,3 mld zł).

 

 

Tyle z cyfr, danych statystycznych udostępnionych nam publicznie przez analityków. Niekoniecznie te liczby Ciebie interesują. Bardzo możliwe, że wolisz po prostu wiedzieć, który produkt/usługę trzeba wybierać, aby wesprzeć gospodarkę. Jednocześnie nie ma być drogi, czy gorszej jakości.

Rozumiem to 🙂 Jeśli jednak jesteś w gronie czytelników, którym wszystkie te liczby były pomocne – prawdopodobnie użyłeś linku do Grant Thornton i doczytałeś/aś, potrzebne informacje i dane.

 

 Trochę więcej niż dotąd wybierajmy polskich towarów/usług

 

Jak? Najlepiej świadomie, zdobywając rozeznanie, co z produktów, które ewentualnie chcę kupić może być (lepszym) wsparciem dla gospodarki.

 

We wpisie o wpływie patriotyzmu gospodarczego w Miner Country, USA mowa była o drobnym przesunięciu zachowań mieszkańców. Entuzjaści, działacze, zachęcali społeczność Miner (3 tysiące osób) do zwiększenia o 10% swoich wydatków w samym mieście (wiedzieli z ankiety, że połowa z nich jeździ do wielkopowierzchniowych sklepów, do większej miejscowości oddalonej o godzinę czasu jazdy samochodem). Po roku wpływy gminy wzrosły o 15,6 mln dolarów (oczekiwano 7 mln dolarów wzrostu). Większe pieniądze pozwoliły m.in. na inwestycje których oczekiwano. W kolejnych latach większe wpływy z podatków utrzymywały się.

 

Dobrze będzie jeśli zrobimy podobnie. 10% to dobry sposób na zmianę realną dla każdego z gotowych podjąć starania 🙂 . Oczywistym jest fakt, że nie da się zachęcić wszystkich, nie da się nawet zachęcić wielu osób w niewielkim wycinku czasu, ale można zacząć.

 

Spróbuję pokazać Tobie jak zmieniły się do tej pory moje nawyki konsumenckie, będą konkretne przykłady. Ważne moim zdaniem, zacząć od „wymiany” na produkty/usługi polskiej produkcji, które regularnie nabywamy.  Kolejność niekoniecznie ustalona z góry, ale liczą się dobre intencje i praktyczne działania. Żywność, chemia domowa, paliwo, dostawcy usług teleinformatycznych itd. Znaczenie ma fakt, że wszystkie wymienione kategorie, gdzie dokonałem wymiany, dały mi albo stałe oszczędności, albo ceny są porównywalne. Z wymienionych poniżej jestem zadowolony i nie mam poczucia, że chcę uciec od dokonanego wyboru… inaczej ujmując: jakość (i cena) jest dla mnie OK i nie chcę tego zmieniać, bo mi takie zakupy pasują 🙂 .

 

Co udało się w moim gospodarstwie domowym

świadomie wymienić na polskie?

 

 • większość zakupów robimy na ryneczkach, najczęściej wybieramy „osiedlowy”, do tej pory były to głównie zakupy w dyskoncie zagranicznego kapitału. Kupujemy w sklepach mięsnych, kilku sklepach warzywnych, mlecznym
 • kawa wcześniej jedna ze znanych kaw zagranicznego producenta, dziś Woseba (firma z Wielkopolski)
 • przeniosłem się do polskiej sieci Lajt Mobile – płacę za telefon regularnie niecałe 20zł, mając nieograniczone rozmowy/smsy/mmsy + sporo internetu. Oferta lepsza od poprzednich dostawców usługi (zagranicznych). Miesięcznie płacę mniej, ale korzystam z telefonu tak jak wcześniej
 • przeniosłem w całości usługi finansowe do Idea Banku. Od teraz nie płacę ani złotówki opłat. Nie muszę spełnić warunków dla darmowego korzystania. Wcześniej był to bank kapitału zagranicznego. Często miesięcznie kilka złotych uciekało z konta… 7zł, 2zł, ale każdy wie ile z takich kwot się potem uzbiera i  – co oczywiste – nie warto tych kwot płacić
 • tankujemy już dłuższy czas praktycznie zawsze na Orlenie. Prawdę mówiąc mamy najbliższą stację zagranicznego kapitału, i wcześniej tam tankowaliśmy paliwo, ale nauczyliśmy się w około 2 miesiące, że jadąc z dziećmi do szkoły, lub w kierunku miasta mamy wygodnie po drodze stacje Orlenu
 • zmieniłem piankę do golenia na markę Bond Sensitive: jak dla mnie to zmiana na dobre, każdy ma swoje upodobania
 • od dłuższego czasu większość suplementów diety „w kapsułce” mamy na półce w domu wielkopolskiego producenta Formeds (firma z Wielkopolski), marka Bicaps. Wcześniej był to jeden ze znanych producentów suplementów diety z USA (na marginesie bezpieczeństwo składników użytych do produktów firmy Formeds jest większe od najbardziej „promowanych” w tej branży handlu, warto to sprawdzić i ocenić 🙂 )

 

To niektóre z dokonanych zmian w ramach konsumowanych w naszym domu produktów/usług. Celowo wybrałem jedynie używane regularnie. Dzięki temu zmienimy „na stałe” część z całej kwoty którą wydajemy miesięcznie/rocznie.

 

Przeprowadźmy eksperyment, zmianę, aby 10% naszych zakupów więcej wydawać na produkty/usługi produkowane w kraju, firmy płacącej tutaj podatki

 

Dziękuję, że przeczytałeś/aś aż do tego miejsca. Daje mi to poczucie rekompensaty za długie godziny spędzone na pisaniu artykułów. Także to dowód, że jesteś przekonany/a do patriotyzmu zakupowego. To miłe.

 

Nie będę ukrywał, ciekaw jestem, czy podejmiesz wyzwanie i czy podzielisz się tym faktem poniżej w komentarzu? To nie musi być długa wypowiedź, ale może być przydatna dla tych, którzy gdzieś czują niepewność. Czy to w ogóle ma sens? Co ma pomóc w gospodarce moja niewielka zmiana? Podejrzewam, że wiesz o co mi chodzi. Nawet wyjaśnienie tematu znaczenia patriotyzmu gospodarczego w tym, oraz wpisie na temat „Case study” w Miner Country, może być jeszcze odrobinę za mało. Czasem trzeba przykładów z otoczenia, i wsparcia od innych, którzy „daną drogę już przeszli”.

 

Dlatego staram się dzielić żywym przykładem. Proszę pamiętaj, że to tylko eksperyment. Szczerze (!) mam satysfakcję z dokonanych zmian. I Ty z wielu zmian będziesz mieć satysfakcję. Mam poczucie, że jako konsument wybierając coś z polskich towarów i usług powyżej otrzymuję dobrą jakość i cenę. Mam też świadomość, że wspieram gospodarkę. Jest więcej zasobów na edukację, zdrowie, obronność kraju, infrastrukturę itd… drogi nie budują się same 😉 Wiem, że praca „pozostaje” w kraju.

 

Poszukaj wśród polskich produktów/usług coś dla siebie i… do dzieła! 🙂

 

Jeszcze jedna prośba, czy znasz i używasz produkty/usługi (szczególnie regularnie) polskiego producenta, którymi warto się podzielić? Jestem przekonany, że rozpoznajecie wiele polskich produktów/usług, o których warto wspomnieć.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *