Jak wybierać polskie produkty?

Jak mieć pewność, że firma jest polska? Zakup towarów wspiera Twoje otoczenie? Kod kreskowy zaczynający się na 590 nie daje gwarancji. Dowiesz się więcej w artykule (koniecznie przeczytaj): Kod 590  – co tak naprawdę oznacza

 

Sprawdzaj i wybieraj krajowe produkty, w ten sposób umacniasz polską gospodarkę, wspierasz rozwój

 

W jaki sposób sprawdzisz pochodzenie i zyskasz pewność, co do kupowanych towarów?

 

 

Stosuj podczas zakupów sposób weryfikacji pochodzenia (lub przed zakupami) : Sprawdź w aplikacji Pola, lub Polskie Marki skanując każdy z kodów kreskowych. Alternatywa: wyszukiwarka na stronie www.wspieramrozwoj.pl. Możesz przejść do sklepów online dostępnych na tej stronie. Ich lista cały czas jest rozbudowywana.

 

Twórcy aplikacji, oraz strony powyżej na bieżąco dbają o udostępnianą bazę danych. 

 

Działając w ten sposób odnosimy korzyść my i nasze otoczenie

 

Największe korzyści odniesiemy my i społeczeństwo, kiedy towary „przejdą weryfikację” obu kroków powyżej. Nie zawsze jest łatwe znalezienie „idealnego” towaru wspierającego rodzimy przemysł, dlatego:

 

Kiedy staniemy przed wyborem:

  1. Kupić produkt wyprodukowany w Polsce, ale firma nie płaci podatków w kraju.
  2. Kupić produkt, którego część, lub całość produkcji odbywa się za granicą. Firma płaci podatki w kraju.

 

Lepiej zdecydować się na drugie rozwiązanie. Dlaczego? Pierwsza firma zatrudnia w Polsce, ale są to stanowiska przede wszystkim nisko płatne, mało wyspecjalizowane. Chcemy, aby Polacy dobrze zarabiali, obejmowali kluczowe i dobrze wyspecjalizowane miejsca pracy.

 

Zależy nam, aby wzrastało wyspecjalizowanie zawodowe Polaków, ponieważ to takie stanowiska pracy i przedsięwzięcia są motorem gospodarki i większym impulsem do wzrostu zamożności całego społeczeństwa. Oczywiście, każda praca jest potrzebna. Praca pracownika mniej wykwalifikowanego, ale kiedy ona wytwarza coś potrzebnego dla zwykłego konsumenta – dlaczego  nie!? Warto dodać, że i taka praca powinna być zwyczajnie godziwa, co do wynagrodzenia, i niefinansowych walorów.

 

Takie jest moje zdanie… Muszę z Tobą jednak być uczciwy „do bólu”, nie każdy przykład jest analogiczny do innego – mam często wrażenie, że czasem trudno ocenić co lepsze: własna produkcja, czy specjaliści pracujący w kraju i dobrze zarabiający? Najlepsze rozwiązanie to: jedno i drugie zarazem 😉

 

Bardziej codzienny patriotyzm konsumencki, a niekoniecznie kod 590 jako polski produkt

 

Staram się odrobinę mniej zastanawiać nad teoretycznymi kwestiami, ale szukam konkretnych przykładów polskich produktów i usług. Spróbujesz podobnie? 🙂 – możliwe, że już to robisz. Tak czy inaczej cieszę się 🙂 . Jak wygląda to w moim przypadku? Kiedy znajduję dobre konto w polskim banku, czy też odpowiadającą mi piankę do golenia, czy filtry węglowe do wody od swojaków, więcej nie szukam w tej jednej branży.

 

Dbam, aby to, co kupuję regularnie, było krok po kroku w większej części polskie. Oczywiście jest część produktów, gdzie ciężko będzie o konkurencyjne… samochody? Laptopy? Sami oceńcie według swojego odczucia… nie musimy wybierać czegoś gorszego dlatego, że jest polskie… A nawet nie powinniśmy!

 

Prawdopodobne jest jednak bardzo to, że właśnie pierwsze skojarzenia, „co jest polskie?” (czy są dobre polskie samochody, laptopy?) u większości osób popierających kupowanie u rodzimego producenta będzie zamykało dalsze przemyślenia!  W ten sposób intencja tych osób nie będzie „przekuta” w to czego sami oczekują. Nie przejdą do świadomej praktyki. A szkoda… My tak nie róbmy, i dajmy innym dostęp do informacji. To inwestycja w nas samych! Podsuniesz informację o tej stronie znajomym, lub innej stronie/inicjatywie, jeżeli stara się ona rzetelnie pomóc w temacie patriotyzmu ekonomicznego?

 

Gdzie te dolary?

 

Warto w tym miejscu przytoczyć przykład patriotyzmu konsumenckiego z USA. W Dakocie Południowej, Miner Country. Niecałe 3 tysiące mieszkańców zaczęło kupować częściej w lokalnych sklepach. Niektórzy aktywnie zachęcali do takiego działania (spora część jeździła do tej pory do dalszej miejscowości i tam zaopatrywała się w większych sklepach). Wcześniej entuzjaści postarali się o liczby i fakty. Poinformowali społeczność, że chcą, aby 3 tysięczna grupa mieszkańców o 10% więcej kupowała lokalnie. Efekt jaki obliczono – 7 mln $ wpływów z podatków do gminy więcej po roku. W tej historii efektem było w następnym roku zwiększenie o 15,6 mln dolarów dochodu gminy (zmianę utrzymano w kolejnych latach). Mieszkańcy dokonali o wiele większej zmiany niż zakładali… Case study z Miner może zaskakiwać. Poświęcony jest temu przykładowi cały wpis, przeczytaj, jeżeli Ciebie zaciekawił 🙂

 

Jeśli wiesz, że firma nie płaci podatków w kraju, produkuje za granicą, nie wahaj się i poszukaj polskiego odpowiednika. Przeczytaj również wpis, gdzie przybliżam liczby jakie pozostają w kraju z każdej 1 zł wydanej na produkty polskie/zagraniczne. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy zarówno podatki, jak i cała produkcja (lub znaczna jej część) odbywają się w Polsce. Nabywanie dóbr takich firm zdecydowanie najintensywniej wspiera gospodarkę. Wbrew obiegowym opiniom, które możliwe kiedyś „obiły się Tobie o ucho”, w praktycznie każdej kategorii produktów i usług możesz w kraju wybierać te rodzimego pochodzenia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *